
Już od wielu lat zioła wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała, czy włosów. Mimo dostępu do różnorodnych specyfików wiele osób wciąż decyduje się na samodzielne przygotowywanie preparatów z ziół, kierując się nie tylko oszczędnością pieniędzy, ale także skutecznością działania naturalnych składników. Ogromną popularnością cieszą się zioła przeciw wypadaniu włosów, wzmacniające włosy i poprawiające ich wygląd. O jakich składnikach mowa? Kiedy warto stosować zioła i jak samodzielnie przygotować produkty do codziennej, wzmacniającej pielęgnacji włosów? Czytaj dalej i poznaj najpopularniejsze zioła na włosy!
Kiedy włosy wymagają wzmocnienia?
Zdrowe, zadbane włosy są wizytówką każdego z nas. Zdarza się jednak, że wskutek różnorodnych czynników włosy ulegają osłabieniu, co ma negatywny wpływ na ich wygląd. Pogorszenie kondycji fryzury można zauważyć między innymi po długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, odpowiedzialne za niszczenie warstwy ochronnej włosów i ich przesuszanie, a także po przebywaniu na wietrze i w miejscach o zmiennych temperaturach.
Na osłabienie włosów wpływ mają także takie czynniki jak częste używanie prostownicy, lokówki, czy suszarki, częste farbowanie, zła dieta, spanie z mokrymi włosami, czy pocieranie włosów ręcznikiem. Ponadto włosy mogą wymagać regeneracji i wzmocnienia po kąpieli w morzu, czy po pobycie na saunie. Warto pamiętać, że wpływ na strukturę włosów ma także niewłaściwa pielęgnacja - zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie ich mycie, stosowanie specyfików o niekorzystnym składzie, używanie na przemian gorącej i zimnej wody, czy pocieranie kosmyków podczas płukania włosów.
Zioła na włosy - naturalne wzmocnienie włosów
Sposobem na odbudowę zniszczonych włosów i wsparcie ich kondycji może być zastosowanie naturalnych metod, opierających się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych ziół. Przygotowywanie ziołowych płukanek czy maseczek było stosowane już wiele lat temu, a w ich składzie wykorzystuje się między innymi zioła na wypadanie włosów i przyspieszające ich porost, czy zioła o możliwym działaniu wzmacniającym cebulki włosów i poprawiającym ogólny wygląd fryzury. Jakie składniki są więc najczęściej wybieranymi do pielęgnacji zniszczonych włosów?
#1 Goździk
Choć goździki zwykle kojarzone są z przyprawami stosowanymi w jesiennych przetworach, zioła te można wykorzystać także przy codziennym myciu włosów. Goździki mogą wykazywać takie działanie jak:
- wzmacnianie cebulek włosów,
- odżywianie włosów,
- wzmacnianie koloru fryzury,
- nawilżanie włosów,
- regulacja wydzielanego sebum,
- przyspieszenie porostu włosów,
- spowolnienie i zahamowanie wypadania włosów.
Ziele można wykorzystać na dwa sposoby - jako preparat do masażu skóry głowy oraz w formie płukanki stosowanej na całe włosy. Aby przygotować wcierkę do masażu, wystarczy zagotować około 2 łyżek goździków w litrze wody i pozostawić napar do wystygnięcia. Po tym czasie płukankę należy przecedzić i połączyć z ulubionym olejkiem - np. ze słodkich migdałów. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na skórę głowy, dokładnie wmasować i spłukać ciepłą wodą po upływie 30 minut. Chcąc zastosować płukankę, wystarczy przygotowany w powyższy sposób napar nanieść na wilgotne włosy, rozprowadzić po całej ich długości i dokładnie wmasować. Płukanki bez dodatku oleju nie ma potrzeby spłukiwania.
#2 Korzeń lukrecji
Lukrecja to roślina lecznicza, wykorzystywana w medycynie od pokoleń. Korzeń lukrecji stał się popularnym składnikiem wielu preparatów do pielęgnacji włosów, bowiem może on wykazywać działanie przeciwzapalne i wspierające kondycję skóry głowy i włosów. Stosowany w codziennej pielęgnacji może także przeciwdziałać łupieżowi i zapobiegać przed wypadaniem włosów.
Z korzenia lukrecji można przygotować wcierkę lub maseczkę, które mogą pomóc przy stanach zapalnych skóry głowy i podczas problemu z osłabionymi i wypadającymi kosmykami. Do przygotowania wcierki wystarczy zagotować w szklance wody jedną łyżkę zmielonego korzenia lukrecji, a po ostudzeniu i przecedzeniu substancji, należy nałożyć ją na skalp i po upływie 15 minut spłukać. Aby przygotować maseczkę, należy zmielić dwie łyżeczki korzenia lukrecji z łyżeczką mleka i tak przygotowaną papkę nałożyć na skórę głowy. Po upływie 20 minut maseczkę należy spłukać ciepłą wodą.
#3 Kurkuma
Kurkuma to kolejna roślina zwykle kojarzona głównie z gotowaniem. Warto jednak wiedzieć, że kurkuma może wykazywać działanie łagodzące stany zapalne i podrażnienia skóry głowy, a także poprawiać kondycję skalpu, jednocześnie wzmacniając kosmyki. Co więcej, roślina ta może dodawać włosom blasku, zapobiegać ich wypadaniu i pomagać w usuwaniu łupieżu.
Istnieje wiele metod na wykorzystanie kurkumy do pielęgnacji włosów. Warto wykorzystać składnik do produkcji domowych kosmetyków takich jak odżywcza maseczka czy wzmacniający olejek. Aby przygotować maseczkę, należy wymieszać 2 łyżki kurkumy z łyżką miodu i łyżką oliwy z oliwek. Tak przygotowaną substancję warto nałożyć na włosy na około 30 minut, a po tym czasie zmyć delikatnym szamponem. Z kolei w celu przygotowania olejku kurkumę należy połączyć np. z olejem kokosowym. Po podgrzaniu składników olejek można zaaplikować na całe włosy jak maseczkę na około 60 minut.
#4 Melisa
Melisa to jedno z popularniejszych ziół, wykorzystywanych zarówno w kuchni, jak i do produkcji kosmetyków do ciała i włosów. Roślina ta może pomóc w pozbyciu się łupieżu i problemu z przetłuszczającymi się włosami. Ponadto melisa może dodać kosmykom blasku i zdrowego wyglądu.
Liście melisy warto wykorzystać do przygotowania płukanki. W tym celu 2 łyżki ziela należy zalać wrzącą wodą i trzymać pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie substancję należy przecedzić i zaaplikować na włosy np. z wykorzystaniem atomizera.
#5 Mięta pieprzowa
Liście mięty pieprzowej mogą być wykorzystywane do przygotowania zarówno zdrowej herbaty, jak i dobroczynnej płukanki do włosów. Roślina może wpłynąć pozytywnie na porost włosów, pobudzając cebulki do wzrostu, a także może wykazać działanie antybakteryjne i oczyszczające. Płukankę należy przygotować poprzez zalanie liści mięty pieprzowej wrzącą wodą i pozostawienie naparu do ostygnięcia. Aby ujrzeć efekty, tak przygotowaną substancję warto aplikować na całe włosy co najmniej 3 razy w tygodniu.
#6 Rumianek
Stosowanie w codziennej pielęgnacji płukanki z rumianku może przyczynić się do poprawy ukrwienia skóry głowy, co z kolei może ograniczyć nadmierne wypadanie włosów. Ponadto rumianek może wzmocnić cebulki włosowe, jednocześnie wzmacniając kosmyki i intensywnie je nabłyszczając. Warto podkreślić, że rumianek może wykazać działanie rozjaśniające włosy, dlatego ziele zalecane jest do stosowania przez osoby o blond fryzurze.
#7 Ziele dziurawca
Ziele dziurawca to roślina polecana dla osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów i chorujących na tzw. łysienie plackowate. Ziele może wpływać na ukrwienie skóry głowy, tym samym wzmacniając cebulki włosowe. Ponadto dziurawiec może wykazywać działanie antybakteryjne, oczyszczając skalp z nadmiaru sebum i licznych zanieczyszczeń. Aby przygotować odżywczą płukankę, 1 łyżkę ziela należy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po przecedzeniu substancję należy wylać na włosy, pozostawiając ją bez spłukiwania.
Inne popularne zioła na włosy
Innymi często wykorzystywanymi przy produkcji domowych kosmetyków do włosów ziołami są m.in. pokrzywa i skrzyp polny, które mogą wykazywać działanie wzmacniające i odżywiające osłabione kosmyki. Ponadto zioła te mogą zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów, jednocześnie dodając im blasku. Do tworzenia dobroczynnych preparatów warto wykorzystać także korzeń łopianu oraz wyciąg z nasion kozieradki, które mogą okazać się doskonałym wsparciem w walce z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami.
Warto podkreślić, że sposobem na wykorzystanie ziół może być także stosowanie suplementów diety, zawierających w swoim składzie wyciągi z ziół. Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem do posiadania zdrowych, pięknych włosów jest odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi witamin odpowiedzialnych za utrzymanie fryzury w dobrej kondycji.
Zioła na włosy - podsumowanie
Natura obfituje w wiele roślin wykazujących pozytywny wpływ na kondycję włosów. Warto więc wykorzystać zioła do przygotowania tanich, domowych kosmetyków, które mogą odżywiać i wzmacniać kosmyki, a także wspierać organizm w walce z łupieżem i nadmierną produkcją sebum, prowadzącą do przetłuszczania się włosów. Jednocześnie warto pamiętać o prawidłowej diecie i dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierających zdrowie włosów.