

Arcydzięgiel lekarski zwany również anielskim zielem lub dzięglem litworem, jest to roślina z rodziny baldaszkowatych uprawiana w celach leczniczych. Arcydzięgiel – na co go stosować i czy leczniczy korzeń arcydzięgla litworu jest dla wszystkich?
Drobne, brązowe ziarenka babki płesznik przypominają nieco siemię lniane. Podobnie jak siemię, namoczone w wodzie tworzą kleik o konsystencji żelu, którego spożywanie pomaga w problemach trawiennych, przesuwając zalegające w jelitach masy dzięki wysokiej zawartości błonnika.
Piołun nazywany jest pańskim zielem, wermutem, absyntem, a także psią rutą. Rośnie w każdych warunkach i można go często zobaczyć na polach. Kwitnie w połowie lub pod koniec kwietnia i wtedy nadaje się do zbiorów, które potem się suszy i zostawia surowiec na napar.
Mirra to, podobnie jak kadzidło, żywica, tyle że wydzielana przez korę krzewu Commiphora Myrrha Engler – balsamowca mirry, rosnącego na Półwyspie Arabskim, w Etiopii i Somalii. Najlepszą żywicę uzyskujemy, zbierając zaschnięte "łzy" utworzone samoistnie na powierzchni kory.