Darmowa dostawa do paczkomatów od 250zł na terenie całej Polski

Wersje językowe
Waluty

12 produktów dla zdrowia skóry, włosów i paznokci

12 produktów dla zdrowia skóry, włosów i paznokci

12 produktów dla zdrowia skóry, włosów i paznokci

Od wieków ludzie kierowani medycyną ludową stosowali zioła nie tylko do leczenia chorób, ale także do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Niektóre z roślin mogły wykazywać wpływ na poprawę kondycji poszczególnych tkanek. Wśród dostępnych ziół największe uznanie zyskały między innymi pokrzywa, wąkrota azjatycka i skrzyp polny, jednak istnieje także wiele innych, interesujących roślin. Jak zioła wpływają na organizm i o czym należy pamiętać, chcąc je stosować?  

Zioła i ich wpływ na organizm

Zioła od wieków były cenione w medycynie ludowej za swoje zdrowotne właściwości, w tym za wyjątkowy wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, zioła odgrywały kluczową rolę w utrzymaniu witalności poszczególnych tkanek. Wykorzystywanie roślin w formie suszu lub jako składnik kosmetyków i innych preparatów może zarówno przyczyniać się do odżywiania tkanek, poprzez przypisywany im potencjalny wpływ na kondycję skóry, włosów jak i paznokci.

Stosowanie ziół - pamiętaj o ważnych zasadach

Bezpieczeństwo stosowania ziół jest ważną kwestią, gdyż niektóre składniki mogą powodować reakcje alergiczne lub niepożądane efekty uboczne. Chcąc wprowadzić zioła do diety lub pielęgnacji, warto skonsultować swój wybór z alergologiem, lekarzem rodzinnym lub wykwalifikowanym specjalistą zielarskim, którzy ocenią wpływ specyfiku na organizm i przedstawią wskazówki dotyczące stosowania wybranych ziół.

Co więcej, specjaliści mogą dostarczyć cennych informacji dotyczące odpowiednich dawek, interakcji z innymi substancjami oraz potencjalnych skutków ubocznych. Ponadto zaleca się korzystanie z produktów od renomowanych producentów i zwracanie uwagi na skład, ponieważ rynek ziołowy nie zawsze jest ściśle regulowany. 

Zioła na skórę - jakie rośliny mogą mieć korzystny wpływ na cerę i ciało?

Natura obfituje w korzystne dla wyglądu skóry zioła, jednak istnieje kilka najpopularniejszych roślin, które mogą wykazywać działanie na cerę i tkanki całego ciała. Do najczęściej wskazywanych przez medycynę ludową zalicza się między innymi mięta pieprzowa, której stosowanie może przyczyniać się do rozświetlania skóry twarzy i wpływu na regulowanie wydzielania sebum, co z kolei może łagodzić wypryski skórne i stany zapalne skóry.

Innym korzystnym produktem może okazać się suplement diety zawierający między innymi ziele fiołka trójbarwnego, wąkroty azjatyckiej i pokrzywy zwyczajnej. Każdy z wymienionych składników może wykazywać działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu zioła te w medycynie ludowej mogły się przyczyniać do poprawy stanu skóry. 

Kolejne ziele o możliwym korzystnym wpływie na stan skóry to rumianek. Roślinę można wykorzystywać zarówno do przemywania twarzy (wówczas zioło może wykazywać działanie oczyszczające i łagodzące), jak i w formie wzmacniającego skórę naparu. Według medycyny ludowej, rumianek może redukować silne zaczerwienienia i przyczyniać się do zmniejszania ilości wyprysków, jednocześnie ograniczając pojawianie się nowych zmian.

Dobrym wyborem do poprawy kondycji skóry może okazać się napar ziołowy z melisą, lawendą i miętą pieprzową. Według medycyny ludowej zawarte składniki mogą przyczyniać się do oczyszczania skóry twarzy, jednocześnie rozświetlając ją i redukując występujące przebarwienia. Ponadto obecna w naparze lawenda może wykazywać działanie antybakteryjne, przyczyniając się do ograniczenia ilość pojawiających się na skórze wyprysków.

Zioła na włosy - jakie warto stosować?

Warto pamiętać, że pierwszym krokiem do posiadania zdrowych i pięknych włosów jest zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta. Do naturalnych produktów, które mogą być uzupełnieniem codziennych, wartościowych posiłków zalicza się między innymi ziele dziurawca. Według medycyny ludowej, ziele to może pozytywnie wpływać na ukrwienie skóry głowy, tym samym wzmacniając cebulki włosowe i ograniczając wypadanie włosów.

Kolejną rośliną, która może wykazywać korzystny wpływ na kondycję włosów, jest ziele piołunu. Piołun może przyczyniać się do łatwiejszego oczyszczania skóry głowy, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. 

Inne substancje naturalne i zioła wzmacniające włosy wg. medycyny ludowej to między innymi korzeń łopianu czy wyciąg z nasion kozieradki. Stosowanie tych produktów (szczególnie w formie płukanki) może wspomagać porost włosów, jednocześnie odżywiając skórę głowy i eliminując ewentualny łupież. Co ważne, łopian i kozieradka mogą przyczyniać się do ograniczenia wypadania włosów.

Zioła na paznokcie, czyli naturalne wzmocnienie paznokci

Do ziół, które według medycyny ludowej mogą wykazywać pozytywne działanie na wygląd paznokci, zaliczamy między innymi pokrzywę zwyczajną. Ta popularna roślina dzięki wysokiej zawartości krzemionki i żelaza, może wzmacniać paznokcie, zapobiegając ich łamaniu i rozdwajaniu. Regularne picie naparu z pokrzywy może pomóc wesprzeć kondycję paznokci oraz przyspieszyć ich wzrost.

Ziołem, które może oddziaływać pozytywnie na zdrowie nie tylko paznokci, ale także skóry i włosów, jest skrzyp polny. Znajdujące się w roślinie składniki mogą przyczyniać się do budowy tkanek, dzięki czemu paznokcie są twarde, skóra odporna na działanie wolnych rodników, a włosy gładkie i lśniące.

Innymi roślinami o potencjalnie korzystnym wpływie na paznokcie są między innymi ostropest plamisty i nagietek lekarski. Ostropest zawiera sylimarynę, która ma działanie ochronne i regenerujące na wątrobę, co pośrednio wpływa na poprawę kondycji paznokci. Zdrowa wątroba jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu paznokci i skóry. Nagietek lekarski z kolei może wykazywać właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, a stosowanie wyciągu z tego ziela na skórki wokół paznokci może przyczynić się do poprawy ich kondycji.

W jakiej formie stosować zioła na skórę, włosy i paznokcie?

Zioła mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów, a łączenie metod może przyczynić się do zwiększenia efektywności działania poszczególnych roślin. Zioła mogą być stosowane w formie naparów do picia, a także poprzez zażywanie kąpieli z dodatkiem ekstraktów ziołowych. Innym sposobem zastosowania ziół są maseczki, przeznaczone do nakładania na skórę twarzy i całego ciała. Wiele osób decyduje się na używanie ziół w formie olejków, toników, czy płukanek, co ułatwia aplikację wyciągów z roślin na twarz i włosy. Osoby, które chciałyby stosować zioła od wewnątrz, mogą zdecydować się na zażywanie pod okiem specjalisty suplementów diety.

Podsumowanie

Według medycyny ludowej, zioła mogą wykazywać korzystny wpływ na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Regularne stosowanie ziół w połączeniu ze zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietą, może przyczynić się do poprawy wyglądu cery i skóry ciała, a także do wzmocnienia włosów, paznokci i innych tkanek. Jednocześnie należy podkreślić, że chcąc wprowadzić zioła do codziennej pielęgnacji, warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który poinformuje o możliwym działaniu roślin i o ewentualnych skutkach ubocznych wynikających z ich stosowania.

Bestsellery
LABO-HEM  Mocna Krew
LABO-HEM Mocna Krew

74,00 zł

szt.
Relax Time - świeca naturalna
Relax Time - świeca naturalna

69,00 zł

szt.
Kurkuma
Kurkuma

20,00 zł

szt.
Te wpisy też mogą Ci się spodobać
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium